District Governors

Past District Governors

Years                Name                               Home Club                  Spouse

1951-1952       George Lazansky*         Algonquin                    Lydia*

1952-1954       Hal Carr*                         Aurora                         Millie

1954-1955       Erv Duechler*                Dundee Township      Audry

1955-1956       Charles Townsend*      Wheaton

1956-1957       Eugene Hanson*           Wheaton                     Jenett

1957-1958       Glen Gissler*                  Elgin                             Lenora

1958-1959       Charles Bolinger*         Lombard                       Ginger

1959-1960       Robert C. Junghecht*    Warrenville                Gertrude

1960-1961       Edwin Suchy*              Fox River Grove            Lioness Florence

1961-1962       Fred Marvin*               Downers Grove            Lion Mae

1962-1963      Walter Kehoe*             Warrenville                   Lioness Beata*

1963-1964       H. A. “Rocky” Walker    Bensenville                 Virginia*

1964-1965      Lloyd Ernst Hansen*       Cary                            Esther

1965-1966      Dan Adams                     Clarendon Hills

1966-1967      John I. Oberweis*          North Aurora                 Jill*

1967-1968      Lester E. Peat*                Island Lake                   Violet

1968-1969      Art Karnstedt*                Elmhurst Noon            Esther*

1969**            Elmer Buhs                      Leland

1969-1970      Thad Stoltz                      Algonquin                     Barbara

1970-1971      Erwin Schmidt*             Elgin                                Joan*

1971-1972      Joseph Ritti                    Streamwood                  Madelin

1972-1973     Norman O. Devine*        Somonauk                   Delores

1973-1974     Charles “Art” Hammer*      Lisle                          Lion Virginia*

1974-1975     Walter W. Wilson*        Dundee Township        Lioness Kathy*

1975-1976     George V. Fillip*                Westmont                  Doris

1976-1977     Jack Norling*                       Sandwich                   Lion Norma

1977-1978     Wallace Hanford                 Glen Ellyn                 Margaret

1978-1979     Robert S. Ostrom                 Burlington               Lioness Romelle

1979-1980     George X. Abbamanto*       Cary                         Joanne

1980-1981     Edward K. Carter, Jr.           Hinckley                   Lion Sue

1981-1982     George J. Grafer*             Hanover Park             Jacqui*

1982-1983     Maurice W. Pennock*        Aurora Noon           Elaine

1983-1984     Fred Schuttie*                       East Dundee          Rosie

1984-1985     Donald Bower                       North Aurora         Donna Vee

1985-1986     Lawrence H. Mackey*         Roselle                    Tillie

1986-1987     L. G. “Red” Benhart              Itasca                     Nancy

1987-1988     Richard F. Price*                  Algonquin               Lioness Joan*

1988-1989     Thomas F. Golec*              Glendale Heights     Lion Virginia

1989-1990     Dan St. Jacques                  Bensenville               Lion Sue

1990-1991    Tom Greenwell                    Shabbona                 Trish

1991-1992      James Hutchinson                 Algonquin              Carol

1992-1993     Charles Williams                     Lisle                        Lion Sandy

1993-1994     Robert Goodfellow*                Geneva                   Debbie

1994-1995     Paul Gergolla                          Glen Ellyn               Maureen

1995-1996     Wayne Gilbert                        DeKalb Evening     Lion Peg

1996-1997     Tom Wright                             Elgin                        Lion Nancy

1997-1998     William F. Kren, Sr. *              Downers Grove      Lion Mary Ann*

1998-1999     Donald Forni*                           Geneva                    Ann

1999-2000     John Kunzer*                            Roselle                    Nikki

2000-2001     Dave Stryker                           Waterman              Mary

2001-2002     Leo Smith*                               Richmond              Lion Kay

2002-2003     Larry Krebs*                           Montgomery          Evelyn

2003-2004       George Gould                       North Aurora           Betty*

2004-2005     John Landon                            Crystal Lake            Geri

2005-2006      Bob Jilke                                   Roselle                    Linda

2006-2007     Ed Kelley                              DeKalb Evening        Lion Pam

2007-2008     Ron Fangusaro                     Bloomingdale          Lion Elizabeth

2008-2009       Nancy Rex                             Sandwich

2009-2010     George Endean                      Bartlett                    Lion Sharon

2010-2011     Bob Jackson                             McHenry                Darlene

2011-2012     Jim Addington                        Westmont

2012-2013     Leo Snyder                              South Elgin

2013-2014    Mario Gumino                           Roselle                    Lion Karen

2014-2015    Chris Halsey                             Elburn                      Lion Cindy

2015-2016    Bob Fowler                               Elgin                        Lion Pam

2016-2017    Maria Andrews                                                         Lion Keith

2017-2018   John Hillard                              Bartlett                     Sue

*=Deceased

**=Resigned